ON Semiconductor NCP1012ST65T3
NCP1012ST65T3 picture photo
Mfg. Part Number
NCP1012ST65T3
Manufacturer
Product Category
PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers
Brief Description
IC OFFLINE SWIT SMPS CM SOT223
Datasheet Download
NCP1012ST65T3.pdf
Availability of NCP1012ST65T3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCP1012ST65T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP1012ST65T3
Internal Part NumberEIS-NCP1012ST65T3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileSMPS Switcher Evaluation Board - NCP1012GEVB Test Procedure
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 11/Feb/2009
Standard Package4,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - AC DC Converters, Offline Switchers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Output IsolationIsolated
Internal Switch(s)Yes
Voltage - Breakdown700V
TopologyFlyback
Voltage - Start Up-
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)8.5 V ~ 10 V
Duty Cycle67%
Frequency - Switching65kHz
Power (Watts)19W
Fault ProtectionOver Load, Over Temperature, Over Voltage
Control Features-
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP1012ST65T3
Related LinksNCP101, NCP1012ST65T3 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP1012ST65T3 Details Description
Related parts for NCP1012ST65T3
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
TAPE BOX SEALING 48MMX100M TAN datasheet.pdf
KIT EVAL MOD CC1101CC1190 869MHZ datasheet.pdf
IC CLOCK CK410 GRANTSDALE 56SSOP datasheet.pdf
05 SIL SMT VERT SOCKET datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 6POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915 datasheet.pdf