ON Semiconductor NCP1055ST100T3
NCP1055ST100T3 picture photo
Mfg. Part Number
NCP1055ST100T3
Manufacturer
Product Category
PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers
Brief Description
IC CONV PWM UVLO HV SOT223-4
Datasheet Download
NCP1055ST100T3.pdf
Availability of NCP1055ST100T3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCP1055ST100T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP1055ST100T3
Internal Part NumberEIS-NCP1055ST100T3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 03/Jan/2008
Standard Package4,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - AC DC Converters, Offline Switchers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Output IsolationIsolated
Internal Switch(s)Yes
Voltage - Breakdown700V
TopologyFlyback
Voltage - Start Up8.5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)7.5 V ~ 10 V
Duty Cycle77%
Frequency - Switching100kHz
Power (Watts)40W
Fault ProtectionCurrent Limiting, Open Loop, Over Load, Over Temperature
Control Features-
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP1055ST100T3
Related LinksNCP1055, NCP1055ST100T3 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP1055ST100T3 Details Description
Related parts for NCP1055ST100T3
RES SMD 910 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 10POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
3M 4929 VHB 3/4" X 3" - 5/PACK datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
CAP TANT POLY 39UF 60V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf