| Internal Part Number | EIS-NCP1254ASN65T1G | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Output Isolation | Isolated | |
| Internal Switch(s) | No | |
| Voltage - Breakdown | - | |
| Topology | Flyback | |
| Voltage - Start Up | 18V | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 8.8 V ~ 35 V | |
| Duty Cycle | 80% | |
| Frequency - Switching | 65kHz | |
| Power (Watts) | - | |
| Fault Protection | Over Load, Over Power, Over Voltage, Short Circuit | |
| Control Features | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) | |