ON Semiconductor NCP690MN25T2GEVB
NCP690MN25T2GEVB picture photo
Mfg. Part Number
NCP690MN25T2GEVB
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - Linear Voltage Regulators
Brief Description
BOARD EVAL NCP690 2.5V
Datasheet Download
NCP690MN25T2GEVB.pdf
Availability of NCP690MN25T2GEVB
QUANTITY
NCP690MN25T2GEVB Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP690MN25T2GEVB
Internal Part NumberEIS-NCP690MN25T2GEVB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesNCP690MN25T2GEVB Schematic
NCP690MN25T2GEVB Gerber Files
NCP690MN25T2GEVB Bill of Materials
Development Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - Linear Voltage Regulators
Series-
Channels per IC1 - Single
Voltage - Output2.5V
Current - Output1A
Voltage - Input-
Regulator TypePositive Fixed
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartNCP690
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP690MN25T2GEVB
Related LinksNCP690MN, NCP690MN25T2GEVB Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP690MN25T2GEVB Details Description
Related parts for NCP690MN25T2GEVB
IC OPAMP GP 34MHZ 16SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS 14-20AWG SIZE 16 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 0.698 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 20AWG 1000' datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 300W datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf