ON Semiconductor NCV8560SN280T1G
NCV8560SN280T1G picture photo
Mfg. Part Number
NCV8560SN280T1G
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.15A 5TSOP
Datasheet Download
NCV8560SN280T1G.pdf
Availability of NCV8560SN280T1G
QUANTITY
NCV8560SN280T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV8560SN280T1G
Internal Part NumberEIS-NCV8560SN280T1G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.075V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package5-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV8560SN280T1G
Related LinksNCV8560, NCV8560SN280T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV8560SN280T1G Details Description
Related parts for NCV8560SN280T1G
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 45POS SNGL 2MM T/H datasheet.pdf
MOSFET LD N-CHAN 28V 16-HTSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 0.18 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 10A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HDR STR SIG 4RX4M PF datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 200V 3A DO214AB datasheet.pdf