ON Semiconductor NCV86601BDT33RKG
NCV86601BDT33RKG picture photo
Mfg. Part Number
NCV86601BDT33RKG
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.15A DPAK
Datasheet Download
NCV86601BDT33RKG.pdf
Availability of NCV86601BDT33RKG
QUANTITY
NCV86601BDT33RKG Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV86601BDT33RKG
Internal Part NumberEIS-NCV86601BDT33RKG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL3Q2105 EOL 6/Nov/2015
Standard Package2,500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input4.5 V ~ 40 V
Current - Limit (Min)205mA
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Supplier Device PackageDPAK-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV86601BDT33RKG
Related LinksNCV86601, NCV86601BDT33RKG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV86601BDT33RKG Details Description
Related parts for NCV86601BDT33RKG
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 32NH 85MA 2.2 OHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf