Vishay/BCcomponents NFR0100006800JR500
NFR0100006800JR500 picture photo
Mfg. Part Number
NFR0100006800JR500
Brief Description
RES 680 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
NFR0100006800JR500.pdf
Availability of NFR0100006800JR500
QUANTITY
NFR0100006800JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of NFR0100006800JR500
Internal Part NumberEIS-NFR0100006800JR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)680
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NFR0100006800JR500
Related LinksNFR010000, NFR0100006800JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
NFR0100006800JR500 Details Description
Related parts for NFR0100006800JR500
DIODE ZENER 5.6V 200MW SOD323 datasheet.pdf
IC CHARGER PHOTOFLASH 10-DFN datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 40MHZ 8WSON datasheet.pdf
CONN RCPT 23 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARD EJECTOR PCB 1.13" .063" BLK datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf