ON Semiconductor NGTB30N120IHLWG
NGTB30N120IHLWG picture photo
Mfg. Part Number
NGTB30N120IHLWG
Brief Description
IGBT 1200V 30A TO247
Datasheet Download
NGTB30N120IHLWG.pdf
Availability of NGTB30N120IHLWG
QUANTITY
NGTB30N120IHLWG Order Process
Ship out your order
Specifications of NGTB30N120IHLWG
Internal Part NumberEIS-NGTB30N120IHLWG
PackagingTube
IGBT TypeTrench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)60A
Current - Collector Pulsed (Icm)320A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.2V @ 15V, 30A
Power - Max260W
Switching Energy1mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge420nC
Td (on/off) @ 25°C-/360ns
Test Condition600V, 30A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NGTB30N120IHLWG
Related LinksNGTB30N, NGTB30N120IHLWG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NGTB30N120IHLWG Details Description
Related parts for NGTB30N120IHLWG
CONN PLUG 6POS AWG26 R/ANGLE datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A TO220-5 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 92 DL POS .050 PCI datasheet.pdf
TAPE PTFE EXTRD FILM 1/2" X 5YD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.15A 110 MOHM datasheet.pdf
LED RED DIFF 8MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 1A 30 MOHM SMD datasheet.pdf