Yageo NKN2WSFR-73-0R68
NKN2WSFR-73-0R68 picture photo
Mfg. Part Number
NKN2WSFR-73-0R68
Brief Description
RES 0.68 OHM 2W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN2WSFR-73-0R68.pdf
Availability of NKN2WSFR-73-0R68
QUANTITY
NKN2WSFR-73-0R68 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN2WSFR-73-0R68
Internal Part NumberEIS-NKN2WSFR-73-0R68
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.68
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.189" Dia x 0.453" L (4.80mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN2WSFR-73-0R68
Related LinksNKN2WSFR, NKN2WSFR-73-0R68 Datasheet, Yageo Distributor
NKN2WSFR-73-0R68 Details Description
Related parts for NKN2WSFR-73-0R68
VARISTOR 495V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M12-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
IC AM/FM RX DGTL RADIO 24SSOP datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
MACHINE CRIMP ACCY datasheet.pdf
CONN FFC TOP 12POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
250 TB SPRING CLAMP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A 6SOT datasheet.pdf