Yageo NKN3WSFR-73-1R5
NKN3WSFR-73-1R5 picture photo
Mfg. Part Number
NKN3WSFR-73-1R5
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.5 OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN3WSFR-73-1R5.pdf
Availability of NKN3WSFR-73-1R5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN3WSFR-73-1R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN3WSFR-73-1R5
Internal Part NumberEIS-NKN3WSFR-73-1R5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.209" Dia x 0.610" L (5.30mm x 15.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN3WSFR-73-1R5
Related LinksNKN3WSF, NKN3WSFR-73-1R5 Datasheet, Yageo Distributor
NKN3WSFR-73-1R5 Details Description
Related parts for NKN3WSFR-73-1R5
CABLE SCSI INT/EXT BRACKET 1.5M datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 350MA 170 MOHM datasheet.pdf
SWITCH SPDT 15A SPRING PLUNGER datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA PROC 529FCBGA datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 100MM 4M datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 39 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 125K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf