Yageo NKN500FR-73-0R18
NKN500FR-73-0R18 picture photo
Mfg. Part Number
NKN500FR-73-0R18
Brief Description
RES 0.18 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN500FR-73-0R18.pdf
Availability of NKN500FR-73-0R18
QUANTITY
NKN500FR-73-0R18 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN500FR-73-0R18
Internal Part NumberEIS-NKN500FR-73-0R18
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.18
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.965" L (8.50mm x 24.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN500FR-73-0R18
Related LinksNKN500FR, NKN500FR-73-0R18 Datasheet, Yageo Distributor
NKN500FR-73-0R18 Details Description
Related parts for NKN500FR-73-0R18
CAP CER 0.047UF 50V Y5V 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 129 I/O 160PQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .125 SLD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM26400Y datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
OSC XO 320.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
QUICK EXHAUST datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
HOLDOWN-CODING STATION datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2.9A 66 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf