Yageo NKN5WSFR-73-6R8
NKN5WSFR-73-6R8 picture photo
Mfg. Part Number
NKN5WSFR-73-6R8
Brief Description
RES 6.8 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN5WSFR-73-6R8.pdf
Availability of NKN5WSFR-73-6R8
QUANTITY
NKN5WSFR-73-6R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN5WSFR-73-6R8
Internal Part NumberEIS-NKN5WSFR-73-6R8
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN5WSFR-73-6R8
Related LinksNKN5WSF, NKN5WSFR-73-6R8 Datasheet, Yageo Distributor
NKN5WSFR-73-6R8 Details Description
Related parts for NKN5WSFR-73-6R8
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 25V Y5V 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 28.8VC LLP753B datasheet.pdf
CONN PLUG 26 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CABLE 5COND 24AWG WHT SHLD 100' datasheet.pdf
RES 24 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP CER 91PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X7R 0805 datasheet.pdf