Yageo NKN5WSJR-73-18R
NKN5WSJR-73-18R picture photo
Mfg. Part Number
NKN5WSJR-73-18R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 18 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN5WSJR-73-18R.pdf
Availability of NKN5WSJR-73-18R
QUANTITY
NKN5WSJR-73-18R Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN5WSJR-73-18R
Internal Part NumberEIS-NKN5WSJR-73-18R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN5WSJR-73-18R
Related LinksNKN5WSJ, NKN5WSJR-73-18R Datasheet, Yageo Distributor
NKN5WSJR-73-18R Details Description
Related parts for NKN5WSJR-73-18R
CONN HEADER .100 DUAL STR 4POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 SQ WW datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC SMB datasheet.pdf
LED LIGHT PIPE GREEN FLEX RND 6" datasheet.pdf
IC FPGA 358 I/O 676FBGA datasheet.pdf
FAN AXIAL 45X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 28.7 OHM 1% 10W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 15V 0.28A datasheet.pdf
FINISHING FLAP BRUSH 5A VFN datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
26500 25C 19#20 6#12 P TH PLUG datasheet.pdf
M5 4 POS F-F STRT 1MTR datasheet.pdf