Yageo NKN7WSJR-91-7R5
NKN7WSJR-91-7R5 picture photo
Mfg. Part Number
NKN7WSJR-91-7R5
Brief Description
RES 7.5 OHM 7W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN7WSJR-91-7R5.pdf
Availability of NKN7WSJR-91-7R5
QUANTITY
NKN7WSJR-91-7R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN7WSJR-91-7R5
Internal Part NumberEIS-NKN7WSJR-91-7R5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.965" L (8.50mm x 24.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN7WSJR-91-7R5
Related LinksNKN7WSJ, NKN7WSJR-91-7R5 Datasheet, Yageo Distributor
NKN7WSJR-91-7R5 Details Description
Related parts for NKN7WSJR-91-7R5
CONN PIN 14AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
IC ADC TRANSDUCER BRIDGE 24-DIP datasheet.pdf
SCR SENS GATE 600V 8A TO-202 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20QSOP datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 10BIT MICROPWR I2C 8VSSOP datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 7.50MM PCB SLDR datasheet.pdf