TDK Corporation NL453232T-120J-PF
NL453232T-120J-PF picture photo
Mfg. Part Number
NL453232T-120J-PF
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12UH 225MA 2 OHM SMD
Datasheet Download
NL453232T-120J-PF.pdf
Availability of NL453232T-120J-PF
QUANTITY
NL453232T-120J-PF Order Process
Ship out your order
Specifications of NL453232T-120J-PF
Internal Part NumberEIS-NL453232T-120J-PF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNL
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance12µH
Tolerance±5%
Current Rating225mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant18MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NL453232T-120J-PF
Related LinksNL453232, NL453232T-120J-PF Datasheet, TDK Corporation Distributor
NL453232T-120J-PF Details Description
Related parts for NL453232T-120J-PF
IC RS232 3V-5.5V DRVR 20-SOIC datasheet.pdf
IC DELAY LINE 1024TAP PROG 32QFN datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 2.4A SOT23 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 100MW SMINI3 datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 17POS datasheet.pdf
POWERWHITE LINEAR NW SPOT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 4.32KOHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf
VARISTOR 387V 4.5KA DISC 10MM datasheet.pdf