Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ60-E3/5A
SMAJ60-E3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ60-E3/5A
Brief Description
TVS DIODE 60VWM 107VC SMA
Datasheet Download
SMAJ60-E3/5A.pdf
Availability of SMAJ60-E3/5A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMAJ60-E3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ60-E3/5A
Internal Part NumberEIS-SMAJ60-E3/5A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)60V
Voltage - Breakdown (Min)66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp107V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.7A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ60-E3/5A
Related LinksSMAJ60, SMAJ60-E3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ60-E3/5A Details Description
Related parts for SMAJ60-E3/5A
CONN HEADR BRKWAY .100 28POS R/A datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HDR 3POS VERT 2MM TIN T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf