TDK Corporation NLC453232T-1R8K-PF
NLC453232T-1R8K-PF picture photo
Mfg. Part Number
NLC453232T-1R8K-PF
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 900MA 160 MOHM
Datasheet Download
NLC453232T-1R8K-PF.pdf
Availability of NLC453232T-1R8K-PF
QUANTITY
NLC453232T-1R8K-PF Order Process
Ship out your order
Specifications of NLC453232T-1R8K-PF
Internal Part NumberEIS-NLC453232T-1R8K-PF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNLC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.8µH
Tolerance±10%
Current Rating900mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)160 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant100MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLC453232T-1R8K-PF
Related LinksNLC453232, NLC453232T-1R8K-PF Datasheet, TDK Corporation Distributor
NLC453232T-1R8K-PF Details Description
Related parts for NLC453232T-1R8K-PF
RES SMD 35.7K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR OPTO TRANS 2.5MM REFL PCB datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 1% 20W D2PAK datasheet.pdf
RES 750 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
DX VCC DUAL .100 DP DE datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
Crystal 38.4000MHz 30ppm 10pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf