ITT Cannon, LLC NLS-2-BK-S120-M40S
NLS-2-BK-S120-M40S picture photo
Mfg. Part Number
NLS-2-BK-S120-M40S
Brief Description
CONN LINE SOURCE SET SCREW 1POS
Datasheet Download
NLS-2-BK-S120-M40S.pdf
Availability of NLS-2-BK-S120-M40S
QUANTITY
NLS-2-BK-S120-M40S Order Process
Ship out your order
Specifications of NLS-2-BK-S120-M40S
Internal Part NumberEIS-NLS-2-BK-S120-M40S
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSet Screw
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating400A
Voltage - Rated1000VAC, 1500VDC
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLS-2-BK-S120-M40S
Related LinksNLS-2-BK-, NLS-2-BK-S120-M40S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
NLS-2-BK-S120-M40S Details Description
Related parts for NLS-2-BK-S120-M40S
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 10% 2824 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 6POS datasheet.pdf
CABLE 3POS VALVE PLUG-WIRE 5M datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 70MM datasheet.pdf
TXRX DWDM 100GHZ PLUGIN 1CH SC datasheet.pdf
LEAD ACID 12V 18AH datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf