Sullins Connector Solutions NREC034SAEN-RC
NREC034SAEN-RC picture photo
Mfg. Part Number
NREC034SAEN-RC
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL STR 34POS
Datasheet Download
NREC034SAEN-RC.pdf
Availability of NREC034SAEN-RC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NREC034SAEN-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of NREC034SAEN-RC
Internal Part NumberEIS-NREC034SAEN-RC
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions34
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NREC034SAEN-RC
Related LinksNREC034, NREC034SAEN-RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
NREC034SAEN-RC Details Description
Related parts for NREC034SAEN-RC
FIXED IND 3.9MH 71MA 26 OHM TH datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 18A TO220AC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 2220 datasheet.pdf
CONN SMB PLUG - RG-174 5M datasheet.pdf
CONN PLUG 65POS 30AWG 12IN datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 12"L X 8"W datasheet.pdf
KIT REDI TOOL 3.3/4.2 ADP162 datasheet.pdf
CABLE 7COND 16AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf