Taiyo Yuden NRS5030T2R2NMGJ
NRS5030T2R2NMGJ picture photo
Mfg. Part Number
NRS5030T2R2NMGJ
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 3.5A 23 MOHM SMD
Datasheet Download
NRS5030T2R2NMGJ.pdf
Availability of NRS5030T2R2NMGJ
QUANTITY
NRS5030T2R2NMGJ Order Process
Ship out your order
Specifications of NRS5030T2R2NMGJ
Internal Part NumberEIS-NRS5030T2R2NMGJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductNR Series Inductors
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNR
PackagingCut Tape (CT)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±30%
Current Rating3.5A
Current - Saturation4.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)23 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant46MHz
Operating Temperature-25°C ~ 120°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.193" L x 0.193" W (4.90mm x 4.90mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NRS5030T2R2NMGJ
Related LinksNRS5030, NRS5030T2R2NMGJ Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NRS5030T2R2NMGJ Details Description
Related parts for NRS5030T2R2NMGJ
RES SMD 226 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET .8MM 26POS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 1.38K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
SGE-225-2-1370 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 100MA 1.18 OHM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.2A SOT25 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf