ON Semiconductor NRVB5100MFST3G
NRVB5100MFST3G picture photo
Mfg. Part Number
NRVB5100MFST3G
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 100V 5A 5DFN
Datasheet Download
NRVB5100MFST3G.pdf
Availability of NRVB5100MFST3G
QUANTITY
NRVB5100MFST3G Order Process
Ship out your order
Specifications of NRVB5100MFST3G
Internal Part NumberEIS-NRVB5100MFST3G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If980mV @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-PowerTDFN, 5 Leads
Supplier Device Package5-DFN, 8-SO Flat Lead (5x6)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NRVB5100MFST3G
Related LinksNRVB510, NRVB5100MFST3G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NRVB5100MFST3G Details Description
Related parts for NRVB5100MFST3G
IC REG LDO 2.5V 2A 8SO datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 20-PLCC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV Y5U RADIAL datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 50MA 8UMAX datasheet.pdf
IC RCVR ESD RS485/422 LP SOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf