ON Semiconductor NTB30N06LT4G
NTB30N06LT4G picture photo
Mfg. Part Number
NTB30N06LT4G
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 30A D2PAK
Datasheet Download
NTB30N06LT4G.pdf
Availability of NTB30N06LT4G
QUANTITY
NTB30N06LT4G Order Process
Ship out your order
Specifications of NTB30N06LT4G
Internal Part NumberEIS-NTB30N06LT4G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 08/Apr/2011
Standard Package800
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C30A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs46 mOhm @ 15A, 5V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs32nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1150pF @ 25V
Power - Max88.2W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTB30N06LT4G
Related LinksNTB30N, NTB30N06LT4G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NTB30N06LT4G Details Description
Related parts for NTB30N06LT4G
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 46POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 300MW SOD523 datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
OUTPUT MODULE DC 7MA 230VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 250KHZ 8SOIC datasheet.pdf