TDK Corporation NTCG103EH400HT1
NTCG103EH400HT1 picture photo
Mfg. Part Number
NTCG103EH400HT1
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC
Datasheet Download
NTCG103EH400HT1.pdf
Availability of NTCG103EH400HT1
QUANTITY
NTCG103EH400HT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of NTCG103EH400HT1
Internal Part NumberEIS-NTCG103EH400HT1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesNTCG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C40
Resistance Tolerance±3%
B Value Tolerance±3%
B0/50-
B25/503244K
B25/75-
B25/853250K
B25/100-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Power - Max35mW
Length - Lead Wire-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTCG103EH400HT1
Related LinksNTCG103, NTCG103EH400HT1 Datasheet, TDK Corporation Distributor
NTCG103EH400HT1 Details Description
Related parts for NTCG103EH400HT1
FIXED IND 470UH 300MA 950 MOHM datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 35UF 10% 440VAC QC TERM datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC VCO 1165-1175MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V TO3P datasheet.pdf
HEADER 68POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
RES SMD 4.12KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
RES 22 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV PUSH PULL 8SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf