ON Semiconductor NTP60N06
NTP60N06 picture photo
Mfg. Part Number
NTP60N06
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 60A TO220AB
Datasheet Download
NTP60N06.pdf
Availability of NTP60N06
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NTP60N06 Order Process
Ship out your order
Specifications of NTP60N06
Internal Part NumberEIS-NTP60N06
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 03/Jan/2008
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C60A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs14 mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs81nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3220pF @ 25V
Power - Max2.4W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTP60N06
Related LinksNTP6, NTP60N06 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NTP60N06 Details Description
Related parts for NTP60N06
INVERTER 2400W 48VDC OR 120VAC datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 500V 1111 datasheet.pdf