Orion Fans OD1225-12HTB
OD1225-12HTB picture photo
Mfg. Part Number
OD1225-12HTB
Brief Description
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC TERM
Datasheet Download
OD1225-12HTB.pdf
Availability of OD1225-12HTB
QUANTITY
OD1225-12HTB Order Process
Ship out your order
Specifications of OD1225-12HTB
Internal Part NumberEIS-OD1225-12HTB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSelection Guide
Standard Wire Colors For Fans
Product Training ModulesDC Fans
Standard Package1
SeriesOD1225
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 25mm W
Air Flow89.0 CFM (2.52m³/min)
Static Pressure0.140 in H2O (34.9 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise39 dB
Power (Watts)5.00W
RPM2200 RPM
Termination2 Terminals
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.370A
Voltage Range-
Life Expectancy65000 hrs @ 45°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD1225-12HTB
Related LinksOD1225, OD1225-12HTB Datasheet, Orion Fans Distributor
OD1225-12HTB Details Description
Related parts for OD1225-12HTB
IC COMP MICROPWR DUAL V 8 DIP datasheet.pdf
BATTERY PK 7.2V 2800 MAH NICAD datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.93V SOT23-5 datasheet.pdf
RES 300 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC DUAL 10-BIT SERIAL D/A 8-SOIC datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 120W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 2.34KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
SMD-6 SSR 1 FORM A VDE datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE SKT datasheet.pdf