Orion Fans OD8020-12LS02A
OD8020-12LS02A picture photo
Mfg. Part Number
OD8020-12LS02A
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 80X20MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD8020-12LS02A.pdf
Availability of OD8020-12LS02A
QUANTITY
OD8020-12LS02A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD8020-12LS02A
Internal Part NumberEIS-OD8020-12LS02A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD8020
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 20mm W
Air Flow-
Static Pressure-
Bearing TypeSleeve
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise-
Power (Watts)-
RPM-
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating-
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD8020-12LS02A
Related LinksOD8020-, OD8020-12LS02A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD8020-12LS02A Details Description
Related parts for OD8020-12LS02A
CONN BACKSHELL DB9 STR METAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V P2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC SDRAM 512M 143MHZ 54BGA datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 10POS W/KEY GOLD datasheet.pdf