TT Electronics/Optek Technology OPB940L55
OPB940L55 picture photo
Mfg. Part Number
OPB940L55
Manufacturer
Product Category
Optical Sensors - Photointerrupters - Slot Type - Logic Output
Brief Description
SWITCH SLOTTED OPTICAL WIDE GAP
Datasheet Download
OPB940L55.pdf
Availability of OPB940L55
QUANTITY
OPB940L55 Order Process
Ship out your order
Specifications of OPB940L55
Internal Part NumberEIS-OPB940L55
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationOCB,OP,OPX Series 02/May/2014
Standard Package25
Category Sensors, Transducers
FamilyOptical Sensors - Photointerrupters - Slot Type - Logic Output
SeriesPhotologic®
Sensing Distance0.125" (3.18mm)
Sensing MethodTransmissive
Output ConfigurationTotem Pole, Buffer
Mounting TypeThrough Hole
Current - Supply15mA
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Response Time70ns
Package / CasePCB Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OPB940L55
Related LinksOPB9, OPB940L55 Datasheet, TT Electronics/Optek Technology Distributor
OPB940L55 Details Description
Related parts for OPB940L55
IC OPAMP CFA 300MHZ 16SO datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 27 OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS M10 5V 12" datasheet.pdf
CONN RING TERM 2AWG 5/16" CRIMP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 870MA 155 MOHM datasheet.pdf
508 TB SPR PLU WF MIDDLE datasheet.pdf
HD-I 5SMPR130F220O BENCH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS SKT datasheet.pdf