On-Shore Technology, Inc. OSTHB091180
OSTHB091180 picture photo
Mfg. Part Number
OSTHB091180
Brief Description
CONN TERM BLOCK 9POS 10MM
Datasheet Download
OSTHB091180.pdf
Availability of OSTHB091180
QUANTITY
OSTHB091180 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTHB091180
Internal Part NumberEIS-OSTHB091180
Number of Levels1
Positions Per Level9
Pitch0.394" (10.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge14-20 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Push Button Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGray
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTHB091180
Related LinksOSTHB, OSTHB091180 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTHB091180 Details Description
Related parts for OSTHB091180
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 18.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 22M OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 100K OHM 1608 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 18POS 2MM T/H datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 1.5W DO215AA datasheet.pdf
RES 5.56K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf