On-Shore Technology, Inc. OSTHM055081
OSTHM055081 picture photo
Mfg. Part Number
OSTHM055081
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
CONN TERM BLOCK 5POS 5.08MM
Datasheet Download
OSTHM055081.pdf
Availability of OSTHM055081
QUANTITY
OSTHM055081 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTHM055081
Internal Part NumberEIS-OSTHM055081
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesOSTHM
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level5
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current8A
Voltage250V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypePress Fit
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGray
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTHM055081
Related LinksOSTHM, OSTHM055081 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTHM055081 Details Description
Related parts for OSTHM055081
IC OPAMP GP 16SO datasheet.pdf
SWITCH SNAP FS-T HINGE GOLD PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 144KBIT 20NS 68PLCC datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
INSERT FEMALE 8POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf
ZYNQ-7000 ZC702 EVAL KIT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf