On-Shore Technology, Inc. OSTVK087250
OSTVK087250 picture photo
Mfg. Part Number
OSTVK087250
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK HDR 8POS 45DEG 5MM
Datasheet Download
OSTVK087250.pdf
Availability of OSTVK087250
QUANTITY
OSTVK087250 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTVK087250
Internal Part NumberEIS-OSTVK087250
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesOSTVK
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions8
Positions Per Level8
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header Orientation45°
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL15A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish-
FeaturesMating Flange
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTVK087250
Related LinksOSTVK, OSTVK087250 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTVK087250 Details Description
Related parts for OSTVK087250
WIRE BUS BAR 28AWG 1000' datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU I2C 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 9/16 UNF 5V 36" datasheet.pdf
IC REG BUCK PROG 2.5A SYNC 16WLP datasheet.pdf
TRANS LDMOS SOT502B datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 20% 2910 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 35V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf