On-Shore Technology, Inc. OSTYL084150
OSTYL084150 picture photo
Mfg. Part Number
OSTYL084150
Brief Description
TERM BLOCK RISING CLAMP 8POS
Datasheet Download
OSTYL084150.pdf
Availability of OSTYL084150
QUANTITY
OSTYL084150 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTYL084150
Internal Part NumberEIS-OSTYL084150
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesOSTYL
PackagingBulk
Number of Levels2
Positions Per Level4
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Rear, Side)
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTYL084150
Related LinksOSTYL, OSTYL084150 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTYL084150 Details Description
Related parts for OSTYL084150
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
BOX ALUM UNPTD 15.91"L X 12.32"W datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 1.87KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 28 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 98.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 19POS PIN datasheet.pdf
CAP POLYMER 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf