Pulse Electronics Corporation P0250.102NLT
P0250.102NLT picture photo
Mfg. Part Number
P0250.102NLT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 8.6A 9 MOHM SMD
Datasheet Download
P0250.102NLT.pdf
Availability of P0250.102NLT
QUANTITY
P0250.102NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of P0250.102NLT
Internal Part NumberEIS-P0250.102NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP0250NL
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1µH
Tolerance±15%
Current Rating8.6A
Current - Saturation20A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)9 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.733" L x 0.596" W (18.62mm x 15.14mm)
Height - Seated (Max)0.290" (7.36mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P0250.102NLT
Related LinksP0250., P0250.102NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
P0250.102NLT Details Description
Related parts for P0250.102NLT
IC DAS 12-BIT 100KSPS 28-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 120 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 51 TYPE A 35POS datasheet.pdf
14+14 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V JB 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V Y5U 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 6.35A 15 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE SKT datasheet.pdf
Two-Terminal IC 1.2 V Reference IC datasheet.pdf