Pulse Electronics Corporation P0250.223NL
P0250.223NL picture photo
Mfg. Part Number
P0250.223NL
Brief Description
IND,PWR, DR12.7X5.79,SM NPB
Datasheet Download
P0250.223NL.pdf
Availability of P0250.223NL
QUANTITY
P0250.223NL Order Process
Ship out your order
Specifications of P0250.223NL
Internal Part NumberEIS-P0250.223NL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
SeriesP0250NL
PackagingTray
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance22µH
Tolerance±15%
Current Rating3.5A
Current - Saturation7A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)47 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.733" L x 0.596" W (18.62mm x 15.14mm)
Height - Seated (Max)0.290" (7.36mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P0250.223NL
Related LinksP0250, P0250.223NL Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
P0250.223NL Details Description
Related parts for P0250.223NL
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 560 OHM 16DIP datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
SWITCH DIP 1/2 PITCH datasheet.pdf
ASSY, 64/40 POS PC104 LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf