Pulse Electronics Corporation P1168.184NLT
P1168.184NLT picture photo
Mfg. Part Number
P1168.184NLT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 180UH 900MA 497 MOHM
Datasheet Download
P1168.184NLT.pdf
Availability of P1168.184NLT
QUANTITY
P1168.184NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of P1168.184NLT
Internal Part NumberEIS-P1168.184NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP1168NL
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance180µH
Tolerance±20%
Current Rating900mA
Current - Saturation900mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)497 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant4.4MHz
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.482" L x 0.482" W (12.24mm x 12.24mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1168.184NLT
Related LinksP1168., P1168.184NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
P1168.184NLT Details Description
Related parts for P1168.184NLT
SWITCH ROT W/TERM SLOT SEAL 2POS datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 300MW TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 24POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 267 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 270VIN 13.8VOUT 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 3W DO204AL datasheet.pdf