E-Switch P16EES11JREDRED
P16EES11JREDRED picture photo
Mfg. Part Number
P16EES11JREDRED
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V
Datasheet Download
P16EES11JREDRED.pdf
Availability of P16EES11JREDRED
QUANTITY
P16EES11JREDRED Order Process
Ship out your order
Specifications of P16EES11JREDRED
Internal Part NumberEIS-P16EES11JREDRED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesP16
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P16EES11JREDRED
Related LinksP16EES1, P16EES11JREDRED Datasheet, E-Switch Distributor
P16EES11JREDRED Details Description
Related parts for P16EES11JREDRED
IC QUAD SPLY MONITOR NEG SOT23-6 datasheet.pdf
CONN HR10A PLUG 6POS MALE datasheet.pdf
CAP FILM 6200PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V 10% BP 1825 datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
VHDCI STACKED W/COVER 136CKT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING CLEAR 1PC datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 5SKT STR PCB datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 110PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf