3M P50-120S-SR1-EA
P50-120S-SR1-EA picture photo
Mfg. Part Number
P50-120S-SR1-EA
Brief Description
CONN SOCKET 120POS .050" R/A PCB
Datasheet Download
P50-120S-SR1-EA.pdf
Availability of P50-120S-SR1-EA
QUANTITY
P50-120S-SR1-EA Order Process
Ship out your order
Specifications of P50-120S-SR1-EA
Internal Part NumberEIS-P50-120S-SR1-EA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Connector TypeSocket, Outer Shroud Contacts
Number of Positions120
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
FeaturesFlange
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.275" (6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P50-120S-SR1-EA
Related LinksP50-120, P50-120S-SR1-EA Datasheet, 3M Distributor
P50-120S-SR1-EA Details Description
Related parts for P50-120S-SR1-EA
RES SMD 29.4K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 44POS TIN datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
MCU 8BIT 64KB FLASH 32-LQFP datasheet.pdf
RES 196K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 0.7525-5.5V 5A datasheet.pdf
FF SAFETY SW AND ACTUATOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 1.04A 140 MOHM datasheet.pdf