SSI Technologies Inc P51-100-A-N-M12-4.5V
P51-100-A-N-M12-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-A-N-M12-4.5V
Brief Description
SENSOR 100PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-100-A-N-M12-4.5V.pdf
Availability of P51-100-A-N-M12-4.5V
QUANTITY
P51-100-A-N-M12-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-A-N-M12-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-100-A-N-M12-4.5V
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-A-N-M12-4.5V
Related LinksP51-100-A-, P51-100-A-N-M12-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-100-A-N-M12-4.5V Details Description
Related parts for P51-100-A-N-M12-4.5V
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT ROMLESS 40DIP datasheet.pdf
LIGHT ENG ARRAY 9X1W GREEN 90MM datasheet.pdf
IC 10BIT 200KSPS AD S/O 20-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X5R 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 20% 1507 datasheet.pdf
SCREWDRIVER HEX 5/64" 6.63" datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3700K 2SMD datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC datasheet.pdf