SSI Technologies Inc P51-100-A-N-P-4.5V
P51-100-A-N-P-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-A-N-P-4.5V
Brief Description
SENSOR 100PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-100-A-N-P-4.5V.pdf
Availability of P51-100-A-N-P-4.5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-100-A-N-P-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-A-N-P-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-100-A-N-P-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-A-N-P-4.5V
Related LinksP51-100-A, P51-100-A-N-P-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-100-A-N-P-4.5V Details Description
Related parts for P51-100-A-N-P-4.5V
CONVERTER DC/DC 1.8V 27W OUT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT ROMLESS 100QFP datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
BOTTOM JAW W/ GRIP CLAW datasheet.pdf
RES 698K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC BUFFER OPEN-DRAIN SC-88 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf