SSI Technologies Inc P51-100-S-N-I36-4.5V
P51-100-S-N-I36-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-S-N-I36-4.5V
Brief Description
SENSOR 100PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-100-S-N-I36-4.5V.pdf
Availability of P51-100-S-N-I36-4.5V
QUANTITY
P51-100-S-N-I36-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-S-N-I36-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-100-S-N-I36-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-S-N-I36-4.5V
Related LinksP51-100-S-, P51-100-S-N-I36-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-100-S-N-I36-4.5V Details Description
Related parts for P51-100-S-N-I36-4.5V
FIXED IND 8.2UH 15MA 700 MOHM datasheet.pdf
IC SRAM 512KBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CA,62.5,MTRJ-SC datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
SERVO RELAY UNIT CABLES 1M datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
470UF 50V 16X20MM 125C 3000H datasheet.pdf