SSI Technologies Inc P51-1000-S-Z-D-4.5OVP-000-000
P51-1000-S-Z-D-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1000-S-Z-D-4.5OVP-000-000
Datasheet Download
P51-1000-S-Z-D-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-1000-S-Z-D-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-1000-S-Z-D-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1000-S-Z-D-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1000-S-Z-D-4.5OVP-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1000-S-Z-D-4.5OVP-000-000
P51-1000-S-Z-D-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-1000-S-Z-D-4.5OVP-000-000
CONN CONTACT FOR 8074/8075 PLUGS datasheet.pdf
CAP CER 33PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 76.8K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
SNSW 10A 1-4 RLR 70500813 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X5R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 240MA 6.9 OHM TH datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf