SSI Technologies Inc P51-1500-A-D-I36-4.5OVP-000-000
P51-1500-A-D-I36-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1500-A-D-I36-4.5OVP-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 1500PSI 7/16-20UNF 4.5V
Datasheet Download
P51-1500-A-D-I36-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-1500-A-D-I36-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-1500-A-D-I36-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1500-A-D-I36-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1500-A-D-I36-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1500-A-D-I36-4.5OVP-000-000
P51-1500-A-D-I36-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-1500-A-D-I36-4.5OVP-000-000
ARRAY FEMALE 200POS 1.3MM GOLD datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28-SOIC datasheet.pdf
RES 2.74 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 12POS PLUG datasheet.pdf
IC FPGA 384 I/O 896FBGA datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 8POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 18POS datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 76.8K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf