SSI Technologies Inc P51-3000-S-J-P-4.5OVP-000-000
P51-3000-S-J-P-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-3000-S-J-P-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 3000PSI 3/8-24 UNF 4.5V
Datasheet Download
P51-3000-S-J-P-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-3000-S-J-P-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-3000-S-J-P-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-3000-S-J-P-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-3000-S-J-P-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 3/8" (9.52mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-3000-S-J-P-4.5OVP-000-000
P51-3000-S-J-P-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-3000-S-J-P-4.5OVP-000-000
IDC CABLE - MKS16K/MC16M/MKS16K datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V 24V +/-12V 140W datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 300V 225MA SOT23 datasheet.pdf
IC XDCP 32-TAP 1K 3-WIRE 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH SPDT 1A LEAF LEVEL 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN FFC PLUG 16POS 2.54MM datasheet.pdf
HOUSING COVER-CONNECT BOTH SIDES datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf