SSI Technologies Inc P51-3000-S-N-I36-4.5V
P51-3000-S-N-I36-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-3000-S-N-I36-4.5V
Brief Description
SENSOR 3000PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-3000-S-N-I36-4.5V.pdf
Availability of P51-3000-S-N-I36-4.5V
QUANTITY
P51-3000-S-N-I36-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-3000-S-N-I36-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-3000-S-N-I36-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-3000-S-N-I36-4.5V
Related LinksP51-3000-S, P51-3000-S-N-I36-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-3000-S-N-I36-4.5V Details Description
Related parts for P51-3000-S-N-I36-4.5V
AC/DC CONVERTER 24V 80W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 240V datasheet.pdf
DOUBLE BANANA PLUG SPLICE RED datasheet.pdf
CONN SOCKET 20POS .8MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 99POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 5.5A 80 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.0 OHM JUMPER 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 48POS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf