SSI Technologies Inc P51-50-A-N-D-4.5V
P51-50-A-N-D-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-50-A-N-D-4.5V
Brief Description
SENSOR 50PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-50-A-N-D-4.5V.pdf
Availability of P51-50-A-N-D-4.5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-50-A-N-D-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-50-A-N-D-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-50-A-N-D-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-50-A-N-D-4.5V
Related LinksP51-50-A, P51-50-A-N-D-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-50-A-N-D-4.5V Details Description
Related parts for P51-50-A-N-D-4.5V
FILTER LINE 12.6MH 2.5A datasheet.pdf
IC DAC 14BIT R-R MICROPWR 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
06 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 1.5W DO204AL datasheet.pdf