SSI Technologies Inc P51-50-G-F-P-4.5OVP-000-000
P51-50-G-F-P-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-50-G-F-P-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-50-G-F-P-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-50-G-F-P-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-50-G-F-P-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-50-G-F-P-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-50-G-F-P-4.5OVP-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-50-G-F-P-4.5OVP-000-000
Related LinksP51-50-G-F-P-, P51-50-G-F-P-4.5OVP-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-50-G-F-P-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-50-G-F-P-4.5OVP-000-000
JUMPER-H1504TR/A3048S/H1504TR 2" datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V TO92-3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS 45DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 3A 48VAC/DC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 35POS .050 THRUHL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 6A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf