SSI Technologies Inc P51-50-S-N-I36-4.5V
P51-50-S-N-I36-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-50-S-N-I36-4.5V
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 50PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-50-S-N-I36-4.5V.pdf
Availability of P51-50-S-N-I36-4.5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-50-S-N-I36-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-50-S-N-I36-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-50-S-N-I36-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-50-S-N-I36-4.5V
Related LinksP51-50-S-, P51-50-S-N-I36-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-50-S-N-I36-4.5V Details Description
Related parts for P51-50-S-N-I36-4.5V
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TG SERIES SHEET 320X320X1MM datasheet.pdf
IC TXRX LIN 5.0V LDO 8-DFN datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECTION WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 450MA 650 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf