Vishay/BCcomponents MCT06030C2610FP500
MCT06030C2610FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030C2610FP500
Brief Description
RES SMD 261 OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT06030C2610FP500.pdf
Availability of MCT06030C2610FP500
QUANTITY
MCT06030C2610FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030C2610FP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030C2610FP500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030C2610FP500
Related LinksMCT06030C, MCT06030C2610FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030C2610FP500 Details Description
Related parts for MCT06030C2610FP500
IC REG MULT CONFIG INV ADJ TO220 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 45NS 32SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.047 OHM 1/2W 0805 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
DIN datasheet.pdf
BASIC SWITCH V BASICS V15 datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf