SSI Technologies Inc P51-75-A-N-P-5V
P51-75-A-N-P-5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-75-A-N-P-5V
Brief Description
SENSOR 75PSI 1.2-20 UNF-2A 5V
Datasheet Download
P51-75-A-N-P-5V.pdf
Availability of P51-75-A-N-P-5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-75-A-N-P-5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-75-A-N-P-5V
Internal Part NumberEIS-P51-75-A-N-P-5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure75 PSI (517.11 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-75-A-N-P-5V
Related LinksP51-75-, P51-75-A-N-P-5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-75-A-N-P-5V Details Description
Related parts for P51-75-A-N-P-5V
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DAC 10BIT I2C OCTAL 16MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 3.63K OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
D4N-412H datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 12V MINI3 datasheet.pdf
LED XLAMP XT-E 5000K WHITE SMD datasheet.pdf
1000UF 63V 16X44.5 105C AXI datasheet.pdf