SSI Technologies Inc P51-75-G-Z-I36-4.5V-000-000
P51-75-G-Z-I36-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-75-G-Z-I36-4.5V-000-000
Brief Description
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-75-G-Z-I36-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-75-G-Z-I36-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-75-G-Z-I36-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-75-G-Z-I36-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-75-G-Z-I36-4.5V-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure75 PSI (517.11 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-75-G-Z-I36-4.5V-000-000
Related LinksP51-75-G-Z-I3, P51-75-G-Z-I36-4.5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-75-G-Z-I36-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-75-G-Z-I36-4.5V-000-000
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TRISIL 130V BIDIRECT SMA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
MARKING TAGS DIN RAIL 16MM datasheet.pdf
RES SMD 6.19 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES 344 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER EMI 2200PF 100V RADIAL datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2540 23MM WHT datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS PIN datasheet.pdf
CAP 1000 UF 20% 10 V datasheet.pdf