SSI Technologies Inc P51-75-S-P-D-5V-000-000
P51-75-S-P-D-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-75-S-P-D-5V-000-000
Brief Description
SENSOR 75PSIS M20 5V
Datasheet Download
P51-75-S-P-D-5V-000-000.pdf
Availability of P51-75-S-P-D-5V-000-000
QUANTITY
P51-75-S-P-D-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-75-S-P-D-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-75-S-P-D-5V-000-000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure75 PSI (517.11 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - M20 x 1.5
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-75-S-P-D-5V-000-000
Related LinksP51-75-S-P-, P51-75-S-P-D-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-75-S-P-D-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-75-S-P-D-5V-000-000
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 125V datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.2PF 100V 0603 datasheet.pdf
IC EEPROM 128KBIT 5MHZ 8SO datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 12NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
RES SMD 576K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder Paste datasheet.pdf